Jak łatwo zwiedzić wyspy Oceanii, zaskoczyć się własnymi pradziadkami hipsterami, aktywować pełną moc mózgu i odkryć mądrość w antykwariacie
Pomysły

Vol. 6 – Jak łatwo zwiedzić wyspy Oceanii, zaskoczyć się własnymi pradziadkami hipsterami, aktywować pełną moc mózgu i odkryć mądrość w antykwariacie

W tym miesiącu minęło właśnie pół roku, od kiedy świadomie w ramach eksperymentu zaczęłam sprawdzać jak wychodzi mi w praktyce trzymanie się własnych postanowień. Jak dotychczas efekty zaskoczyły mnie samą.

W tym miesiącu:
-dotarłam na ostatnie wyspy Oceanu Spokojnego i zaczęłam podróż po Europie
-zapamiętałam 26 snów z 29 dni   
-medytowałam przez 13 dni
-zachowałam dobry humor przez wszystkie dni, z wyjątkiem jednego
-codziennie idąc za własną ciekawością uczyłam się czegoś nowego

Jak zwiedzić świat za darmo? Po prostu chciej.

Wszyscy (no prawie) na pewnym etapie życia marzą o tym, żeby objechać świat dookoła. To marzenie wydaje się jednak tak nierealne, że 99,9 % osób je porzuca. Mnożymy potencjalne problemy: potrzebna jest gruba kasa, dużo wolnego czasu, a poza tym to w niektórych regionach jest niebezpiecznie, więc po co się narażać… A co jeśli powiedziałabym Ci, że do zwiedzania świata wcale nie potrzebujesz pieniędzy ani dużo wolnego czasu? Wystarczy odrobina dobrej woli i Internet, żeby poznać jak bardzo zróżnicowany i ciekawy jest nasz świat.

W ramach mojego postanowienia zwiedzenia całego świata codziennie, bez żadnego dnia przerwy, jestem w nieustannej mentalnej podróży. W tym miesiącu codziennie skakałam po kolejnych wyspach Oceanii i wróciłam do Europy. Mam dla Ciebie garść ciekawostek z tej wyprawy:

Nazwa Wysp Bożego Narodzenia nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej, a zamieszkują ją w 70 % Chińczycy, a dominującą religią jest buddyzm (75 % mieszkańców).

Wyspa Guam (zależna od USA) została przez Ferdynanda Magellana nazwana w XVI w. Wyspą Złodziejską, bo mieszkańcy okradali jego statek, nie znając pojęcia własności. Atrakcją kulinarną na Guamie jest potrawka z latających lisów – to rodzaj występującego tylko tam gatunku nietoperzy.

Byłam też na Hawajach, wyspach wyłonionych z lawy wulkanicznej. Mieszka tam pisarka pisząca o aniołach, Doreen Virtue. Polecam jej kilka książek wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

Podróżowanie po krajach Europy, choć nie tak egzotyczne jak po Oceanii, też było całkiem ciekawe. Czytając na Wikipedii o Rumunii dowiedziałam się, że ten kraj ma własnego króla, rodzinę królewską i Dom Królewski. Król Michał I został zmuszony po II wojnie światowej abdykować i udał się na emigrację, z której mógł powrócić dopiero w latach 90-tych. A w Skopje, stolicy Macedonii urodziła się Matka Teresa z Kalkuty.

Niesamowici ludzie

Ojciec z kwestą dla córki. Są czasem takie przypadkowe spotkania, które długo zapadają w pamięć. W tym miesiącu nie mogę się uwolnić od myślenia o starszym panu, który z własnoręcznie zrobionym plakatem stał  pod jednym z wielkich sklepów i zbierał na operację dla córki. Na plakacie wypisał wszystkie ważne informacje: na co choruje jego córka, w jakim jest stanie i ile im brakuje do pilnej operacji. Ubrany pod krawatem, nie zapominając o godności i szacunku stał na mrozie i czekał na dobrych ludzi. Widać było z daleka, że to żaden naciągacz, tylko ojciec, który z bezradności wyszedł prosić o pomoc na ulicę. I gdy ktoś mu przekazywał pieniądze, w jego oczach była tylko wdzięczność. Naprawdę mam nadzieję, że im się uda zdążyć na czas.

A propos czasu… śledząc w wolnym czasie księgi metrykalne zauważyłam ciekawą rzecz. Moi pradziadkowie pobrali się dokładnie 14 lutego i pewnie nikomu w tamtym czasie nie przyszło do głowy, że ta data stanie się taka modna pod zakochanych. Refleksja o ślubie sprzed 110 laty sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać czego możemy pozazdrościć wcześniejszym pokoleniom. Wyszła z tego cała lista i powstał artykuł: Alternatywne pokolenie pradziadków, czyli czego może Cię nauczyć własna rodzina. Zapraszam do dzielenia się własną refleksją.

“Aktywuj pełną moc mózgu. Cuda i neurobiologia” David Perlmutter, Alberto Villoldo

Dwóch naukowców, z których jeden porzucił laboratorium dla dżungli amazońskiej i zaczął badać praktyki szamańskie. Oboje dochodzą do bardzo ciekawych wniosków, podają masę ciekawych ćwiczeń, które mają za zadanie wspierać nasz mózg i chronić m.in. przed chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Przeczytasz też o tym jak ważne dla mózgu jest spożycie kurkumy, brokułów, jagód, a także robienie sobie głodówek i zwiększenie aktywności fizycznej. I co ciekawe jak świetnie działa komora hiperbaryczna. Bardzo polecam wszystkim żywo zainteresowanym zachowaniem swojej aktywności umysłowej w świetnym stanie do późnej starości.

Zdaj się na mądrość Wszechświata

I na koniec polecam ciekawe ćwiczenie związane z książkami. Idź do antykwariatu albo księgarni i otwórz książkę, która Cię zaciekawi. Zerknij na pierwszy fragment tekstu, zdanie czy słowo. Możesz się nieźle zdziwić dokładnością odpowiedzi czy przesłaniem, które zobaczysz. Ja będąc na zasiłku poszłam dla inspiracji do antykwariatu i z ciekawości otworzyłam jedną z książek i przeczytałam:

Bóg jest moim szefem”

Aż mi ciarki przebiegły po plecach. Dokładnie tego przypomnienia potrzebowałam w tamtej chwili. Otwierając inną książkę rzuciły mi się w oczy słowa “alternatywne życie” – jak nazwa mojego bloga. Normalnie jakbym chciała to bym pewnie nie znalazła książki z tymi słowami… Polecam otworzyć się na taką zabawę i iść za ciekawością. Odpowiedzi, które otrzymasz mogą Cię naprawdę zaskoczyć.

Na wynos:
Podsumowania miesiąca zaczęłam robić pod wpływem książki kupionej przypadkiem na lotnisku w Amsterdamie. Dała mi kopa do działania. A potem zgodnie z 1. zasadą Newtona wprawiona w ruch pozostałam w ruchu.

Moje dotychczasowe #PodsumowanieMiesiąca:
Vol. 1 – Jak zwiedzić za darmo świat, uczyć się hiszpańskiego i pamiętać sny
Vol. 2 - Jak za darmo zwiedzić Afrykę, poznać poprzednie wcielenia oraz znaleźć własną Mapę Skarbów
Vol. 3 – Jak będąc na bezrobociu przenieść się na Antarktydę, zachować dobry humor i właściwie pożytkować energię życiową
Vol. 4 – Jak zwiedzić Bliski Wschód, zaskoczyć się architekturą na azjatyckim stepie, odkryć Wielką Magię i poczuć realną moc fotografii
Vol. 5 – Jak za darmo dotrzeć do Królestwa Smoka, odkryć zdrowo-cenną wiedzę, o której nie dowiesz się od lekarzy i nie bać się być czarną owcą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *